The Road to 2018: Victorian Teams Announced

Screen Shot 2017-10-14 at 12.00.22 am.png

VMNL is proud to announce the Victorian teams set to compete at the 2018 Australian Men’s and Mixed Netball Association Championships.

The Victorian squad below will fly to Sydney and compete at 2018 AMMNA Championships at the Genea Netball Centre (aka Netball Central), Sydney Olympic Park from Sunday 1st to Saturday 7th April, 2018.

Congratulations to all athletes who have been selected to represent Victoria in 2018.

Mens:

Open Mens

Mens Reserve 1

Mens Reserve 2

Players

Ely Harrison

Clint Allwood

Alec Deasey

Corey Jackson

Ben Bruitzman

Taurin Eimermacher

Daniel Jefferies

Chris Cameron

Brendan Ellis

Jake McSwain

Simon Cartwright

Jesse Hadfield

Tim Malmo

Josh Clavarino

Chris I’Anson

Alastair Punshon

Brandon D’Monte

Daniel King

Riley Richardson

Rein Kivivali

Troy Micic

Brodie Roberts

Sam MacKerras

Bryce Rowley

James Robertson

Rowen May

Daniel Stone

Andrew Simons

Brent Pace

Kurt Thompson

Patrick Toomaga

Training Partners

Josh Biasia

Arlo Cramp

David Priddle

Coach

Christina Puopolo

Jenni Lewis

Alexia McConnell

Assistant Coach

Daniel Cooke

Lisa Mynott

Manager

TBC

Lisa Mynott

Narelle Davis

Mixed:

Open Mixed

Mixed Reserve

Players

David Butler

Tarnee Adams

Lachlan Deane

Nat Billings

Sara Febbo

Jamie Clark

Andrew Lewis

Colin Croft

Elle McDonald

Michael Dower

Jess Maher

Alex Green

Corey Nexhip

Brent Holtham

Dylan Nexhip

Hannah Kuhar

Libby Nicol

Kate McCarthy

Sophie O’Shea

Kate Patterson

Sarah Szczykulski

Michelle Williams

Trent Williams

Kyle Young

Training Partners

Samuel Dugan

Sarah Medland

Bridget Ryan

Coach

Jarrod Walker

David O’Hare

Manager

Elisa Caldwell

Jane Higgs

23 & Under:

23 & Under Men’s

23 & Under Men’s Reserve

Players

Jayden Cowling

Eddie Bryant

Adam Franz

Jack Carpenter

Isaac Jones

Daniel Evans

Danny Loates

Jarvis Holt

Billy Mahoney

Corey Howden

Cameron Martin

Rhys Jameson

James Munter

Regan Munro

Jake Noonan

Harry Mynott

Brayden Pastore

Chuck Perera

Luke Marko Rawlings

Daniel Rooney

Mark Reich

Nathan Selvidge

Joshua Smith

Kai Suzuki

Coach

Matthew Blomeley

James McGann

Assistant Coach

Joshua Schultz

Manager

Tracey Matthews

Narelle Costello

20 & Under:

20 & Under Mens

20 & Under Mens Reserve

Players

Manawa Aranui

Christian Batagol

Hadley Dixon

Cameron Hughes

Joel Gosbell

Ben McAllister

Kyele Heagney

Adam Matthews

Adam Hoogwerf

Brodie Noble

Anthony Maniapoto

Ben Rippon

Damon Marulich

Jake Symons

Dale Mason

Jackson Turner

Jake Novak

Jessie Viney

James Sutton

Zac Wojtowicz

Training Partner

Emilio Edmonds

Coach

Craig Moore

Julia Farrimond

Manager

Sonya Febbo

Tammy Karkanakis

17 & Under:

17 & Under Mens

17 & Under Mens Reserve

Players

Samuel Bury

Callum Baird

David Capron

Tristan Comans

Jed Christian

Lucas Farrimond

Jay Dingle

Leo Heard

Ronan Finigan

Cooper Hillier

Liam Hocking

Flynn Pospisil

Connor Lily

Ronan Pring

Tou Metoune

Liam Smith

Riley Owen

Bodhi Stringer

Foster Mason Saunders

Luke Williams

Quinn Spencer

William Uerata

Training Partners

Joshua Ferris

Brodie Reeves

Coach

Geoff Taylor

Brieannan De Jong

Manager

Karen Wild

Teigan Whitby

Look out 2017, Victoria are coming

Vic Mens and Mixed Logo

A very Happy New Year to everyone – 2017 is looking to be a very exciting year for the Victorian Squad. As the new year begins, our teams will soon be hitting the court again after a refreshing and relaxing break.

With 2016 National Championships, a distant memory and the 2017 competition just around the corner, we’re pleased to announce the teams who will contest the AMMNA Australian Championships on the Gold Coast over the Easter period this year.

 

ammnc_gc17_poster

 

New Coaches and player movements headline the 2017 changes with former Australian and Victorian Mixed Open player Jarrad Walker making his debut as Mixed Coach. To check out the coaches heading up these teams, check out our earlier post. Stay tuned over the coming months as we post more news in the lead up to the most important event of the year. SEE YOU ON THE GC!

2017 TEAM LISTS

Open Mens

Brodie Roberts
Daniel Cooke
Ely Harrison
Guy Keane
James Robertson
Riley Richardson
Tim Malmo
Tim Walker
William Jamison
Andrew Simons
Corey Jackson
Asalele Alefaio

Mens Reserves 1

Adam Boldiston
Brent Pace
Chris O’Sullivan
Christopher Cameron
Clint Allwood
Joshua Clavarino
Matthew Doyle
Michael Petrowski
Rein Kivivali
Rowen May
Sam MacKerras

Mens Reserve 2

Alec Deasey
Bryce Rowley
Daniel Jeffries
Daniel Kostovski
Jesse-Lee Hadfield
Josh Schultz
Kyle Young
Robert Rovetto
Simon Cartwright
Taurin Eimermacher

Open Mixed

Lauren Close
Sophie O’shae
Libby Nicol
Elle Macdonald
Sarah Szczykulski
Sara Febbo
Lachlan Deane
Andrew Lewis
Dylan Nexhip
Justin Collins
David Butler
Corey Nexhip

Mixed Reserves

Nat Billings
Jane Higgs
Kate McCarthy
Kate Patterson
Megan Rosser
Jess Maher
Katelyn Byron
Brent Holtham
Colin Croft
James Hertan
Michael Dower
Alex Green
Trent Williams

Training Partners: Kurt Thompson, Hannah Kuhar

23 and Under

Adam Franz
Jake Noonan
Josh Burns
Brandon D’Monte
Brayden Pastore
Cameron Allum
Cameron Martin
Jake Dambrauskas
Jake McSwain
Joshua Smith
Luke Marko Rawlings

Under 23’s Development

Isaac Jones
Regan Munro
Marco Francese
Harry Mynott
Shane Topping
Alex Nguyen
Edward Bryant
Jackson Mynott
Jarvis Holt
Trent Brook

Under 20’s

Dale Mason
Kai Suzuki
Daniel Rooney
Danny Loates
Joel Gosbell
Hadley Dixon
Adam Matthews
James Sutton
Anthony Maniapoto
Jake Novak

Under 20’s Development

Jesse Viney
Hayden Smith
Ben McCalister
Karlos Tumu
Tom Clooney
Chuck Perera

** Further anouncements to come

Under 17’s

Jackson Turner
Zac Wotowicz
Jed Christian
Brodie Noble
Cameron Hughes
Bodhi Stringer
Leo Heard
Kyele Heagney
Quinn Spencer
Josh Hill
Elijah Kereopa

Under 17’s Development

David Capron
Foster Mason Saunders
Ronan Pring
Connor Lily
Jay Dingle
William Uereta
Emilio Edmund
Jake Symons
Luke Williams
Riley Owen
Ronan Finnigan
Liam Smith